KLESZCZE

Czym jest kleszcz?

Kleszcz to pajęczak o ośmiu odnóżach, który żywi się krwią ssaków. Przyczepia się do skóry i swoim aparatem gębowym wgryza się i zaczyna ssać krew. Nie napity mierzy 2-4 mm, ale znacznie zwiększa swoją objętość kiedy się nakarmi. Ugryzienie kleszcza zazwyczaj jest bezbolesne, dlatego tak ciężko jest zauważyć moment, kiedy przyczepi się do skóry. Jednak nie wolno zapominać, że kleszcze przenoszą groźne choroby pasożytnicze i powodują infekcje, a choroba odkleszczowa zwana Babeszjozą jest wręcz zgrozeniem zycia Twojego ulubieńca. Tak więc profilaktyka jest podstawowym obowiązkiem każdego właściciela psa i kota. Pozwala skutecznie zabezpieczyć się przed kleszczami. Fiprex to odpowiednia ochrona przed kleszczami dla Twojego psa i kota.

Kleszcze są dość wyspecjalizowanymi pasożytami, które żywią się krwią i płynami ustrojowymi takich organizmów jak psy i czasami koty. Aby rozwinąć się w pełni, potrzebują trzy posiłki od jednego lub kilku żywicieli. Kiedy żywią się krwią kilku organizmów, istnieje duże ryzyko przeniesienia różnych chorób. W ślinie kleszcza znajduje się substancja, która wywołuje efekt znieczulający oraz substancja, która zapobiega krzepnięciu krwi. Dzieki temu ugryzienie kleszcza jest praktycznie nieodczuwalne, a kleszcz może przyczepić się niezauważalnie i pozostać na swoim żywicielu do kilku dni do tygodnia. Samica kleszcza jest w stanie wyprodukować kilka tysięcy jaj, po czym umiera. Kleszcze występują głównie w okolicach wiejskich, szczególnie wrzosowiska i lasy i zarośla. Kleszcze są niezwykle ekonomiczne energetyczne i mogą żyć przez rok bez jakiegokolwiek pożywienia. Do potencjalnego gospodarza przyciąga je jego oddech, ponieważ są bardzo wrażliwe na dwutlenek węgla, który jest wydychany. Kleszcze mogą wspinać się po łapach Twojego psa i mościć się w ulubionych miejscach; najczęściej w fałdzie skóry poniżej albo około ucha, gdzie przyczepiają się, wgryzają w skórę i zaczynają ssać krew.
 
Sezon, gdy kleszcze są najbardziej aktywne to czas od marca do końca czerwca. Kolejnym punktem szczytowym ich aktywności jest czas od sierpnia do października. Podczas zimy, kleszcze są mniej aktywne, ale jednak. Krótko mówiąc, powinieneś chronić swojego ulubieńca przez cały rok!

Bardzo ważne, abyś po każdym spacerze sprawdzał skórę Twojego czworonoga czy przypadkiem nie ma na niej kleszczy. Pamiętaj o takich miejscach jak wnętrze ucha, pachwiny czy grzbiet. Skonsultuj się z lekarzem weterynarii, który chętnie udzieli Ci porady jak i gdzie sprawdzać obecność kleszczy i jakie środki zapobiegawcze będą najbardziej odpowiednie dla Ciebie i Twojego psa.

Ciekawostki

Ukąszenie kleszcza jest bezbolesne, jest to spowodowane znieczulającymi właściwościami jego śliny. Dzięki temu kleszcz może pasożytować niezauważony.

  Kleszcz bez jedzenia może żyć do dwóch lat.
 
· Na świecie żyje ponad 800 gatunków kleszczy

Uwaga!

Kleszcze mogą przenosić groźne choroby:

Babeszjoza (piroplazmoza)
Babeszjoza to groźna choroba, która u psów jest niestety często śmiertelna. Zarazki tej choroby przenosi kleszcz Dermacentor reticulatus, który występuje w Polsce. Niektóre z objawów przy ostrym przebiegu choroby to: ogólnie pogorszony stan zdrowia, gorączka, utrata apetytu. Wczesna diagnoza jest bardzo ważna i daje możliwość stosowania różnych metod leczenia. Zaniechanie leczenia zawsze kończy się śmiercią zwierzęcia.

Borelioza (choroba z Lyme)
Borelioza to choroba bakteryjna występująca zarówno u ludzi jak i u zwierząt. Głównym winowajcą zakażeń jest kleszcz Ixodes ricinus. Do objawów choroby należą: zmęczenie, utrata apetytu, gorączka, kulawizna oraz silne powiększenie węzłów chłonnych. Nierzadko zaobserwować można zaburzenia związane z funkcjonowaniem nerek, pracą serca, a także zaburzenia nerwowe. U człowieka jednym z pierwszych objawów choroby jest tzw. rumień wędrujący. Do wyleczenia boreliozy niezbędne jest podanie antybiotyków.

Hepatozoonoza
Tę chorobę rozprzestrzeniają wszystkie gatunki kleszczy występujących w Polsce. Hepatozoonoza dotyczy zarówno psów i kotów, a do zakażenia nią dochodzi na skutek zjedzenia zakażonego kleszcza przez psa lub kota. Choroba ta powoduje pogorszenie funkcjonowania nerek oraz powracająca gorączkę.

Ehrlichioza
Wektorem zarazków tej choroby jest kleszcz Rhipicephalus sanguineus. Ehrlichioza to zakaźna choroba krwi, któa atakuje białe krwinki, a w konsekwencji upośledza działanie układu odpornościowego. Depresja, gorączka, utrata masy ciała i apetytu i punktowe wybroczyny na błonach śluzowych warg to najczęściej spotykane objawy tej choroby. Chorobę leczy się antybiotykami.

Ropne zakażenia skóry
W miejscu przyczepienia się kleszcza, a dotyczy to wszystkich występujących w Polsce gatunków, może pojawić się ognisko zakażenia bakteryjnego, które może rozprzestrzenić się na inne partie skóry.

Choroba Kociego Pazura
To schorzenie zwykle przebiega u kotów bezobjawowo, jednakże staje się ono groźne kiedy zostanie przeniesione na człowieka wskutek podrapania przez kota. Jeśli miejsce zadrapania nie zostanie zdezynfekowane, pojawia się stan zapalny, często towarzyszy temu gorączka. Brak leczenia prowadzi do kolejnych objawów w postaci powiększonych węzłów chłonnych pachowych, które później ropieją. Choroba Kociego Pazura trwa ok. 1-2 tygodni, a w jej leczeniu stosuje się antybiotyki.

Jeśli zaobserwujesz objawy, o których mowa powyżej, niezwłocznie zgłoś się ze swoim zwierzakiem po poradę do lekarza weterynarii. Aby zapobiec zakażeniu groźnymi chorobami przenoszonymi przez pchły i kleszcze, stosuj regularnie ŚRODKI OCHRONNE.

Właścicielem artykułu jest firma FipRex www.fiprex.pl 
 
Z WŁASNEGO DOŚWIADCZENIA :

Zwierzę, które zachowuje się spokojniej niż zwykle, odmawia posiłku, lub je dużo spokojniej, ma podwyższoną temp. ciała, ma bledsze dziąsła, po odchyleniu powiek obserwujemy bledsze naczynka krwionośne ( objaw anemi, która postępuje niezwykle szybko tzn. z godz. na godz. ) szybko się męczy ( na zwykłym wyjściu na siusiu siada ) mocz ciemniejszy - choć niekoniecznie
TO POWODY DO NATYCHMIASTOWEJ WIZYTY U LEKARZA

już podstawowe badanie krwi wykryje anemię i o ile nie jest ona wynikiem długotrwałej choroby możemy śmiało mówić o Babesziozie (chorobie śmiertelnej ) tylko szybkie podanie odpowiedniego leku zabije pierwotniaka i uratujemy zwierzę oraz zachamujemy proces uszkadzanie narządów wewnętrznych. 

W uzasadnionych przypadkach szkoda cennego czasu na oczekiwanie na wyniki biochemi i lek należy podać natychmiast.