O rasie

Polski Owczarek Podhalański należy do dużej grupy psów, których przodkiem był mastif tybetański – duży pies o mocnej kości, gęstym futrze i zwisających uszach.
Za granicami Polski zwany jest „ Chain de Tatra” Tatra Shepherd Dog, Tatrahund.
Rasą najbardziej zbliżoną do Polskiego Owczarka Podhalańskiego jest Słowacki Czuwacz. Podobieństwo można zaobserwować również z węgierskim Kuvaszem i pirenejskim psem górskim . We Włoszech natomiast występuje rasa zbliżona do Owczarka Podhalańskiego i jest nią Maremmano-Abruzesse.
Owczarek Podhalański jest nieocenionym psem do pilnowania stada, często w bardzo trudnych warunkach górskich. Każdy, kto spotkał na swojej drodze tego psa potwierdzi, że wyróżnia się inteligencją, jest psem samodzielnie pracującym, bez sterowania człowieka i sam podejmuje decyzję o działaniu. Charakterystyczna jest jego pewność siebie i brak ślepej automatycznej reakcji na każdy pobudzający bodziec. Natomiast w sytuacji prawdziwego zagrożenia reagują natychmiast bezbłędnie i zdecydowanie. Takie zachowanie wywodzi się z jego pracy, którą wykonywał od pokoleń na halach pilnując owiec, bronił stada przed wilkami, rabusiami, a głównie jako stróż obejścia. Do dziś pełni taką rolę.
Używano go również w służbach granicznych, wojsku był też szkolony jako przewodnik niewidomych, jak również w ratownictwie górskim.
Są to psy, które doskonale opiekują się powierzonymi mu zwierzętami, a także rodziną. Przyjacielskie i opiekuńcze w stosunku do dzieci. Przyjaźnie nastawione do swoich, nieufne wobec obcych. Dumne, mądre i wierne.
Zahartowane przez pokolenia i niezdegenerowane przez człowieka, są psami niezwykle odpornymi na choroby i mało wymagającymi pod względem żywieniowym. Mimo białej szaty, bardzo łatwe w utrzymaniu, ponieważ sierść podhala pokryta jest lanoliną, co sprawia, że brud odpada natychmiast po wyschnięciu, a struktura włosa nie pozwala na powstawanie kołtunów.
To tylko niektóre cechy, dla których Polski Owczarek Podhański zaczął być doceniany i kupowany na niziny, ale również do innych krajów Europy, Skandynawii, a nawet USA i doskonale sprawdza się w roli stróża posesji, gospodarstw, jak i przyjaciela rodziny.
Związani jesteśmy z tą rasą od dawna i nie wyobrażamy sobie, aby w naszym domu nie było podhalanów. Pracą hodowlaną zajmujemy się, ponieważ jesteśmy zauroczeni tą rasą. Podhalany są naszymi stróżami, obrońcami i przyjaciółmi. Mieszkamy w małej wsi pod Warszawą, gdzie psy żyją w symbiozie z innymi zwierzętami. Mają do dyspozycji duży ogród z dostępem do domu i same wybierają gdzie chcą przebywać.
Przy kojarzeniu par przykładamy dużą wagę, by psy zachowały swoją użytkowość, nie kryjemy psami, które przebywają na stałe w kojcach, ponieważ takie właśnie ją zatracają lub już zatraciły. A rzeczą najważniejszą jest dla nas zdrowie psów, zarówno fizyczne jak i psychiczne. Po narodzeniu szczeniąt ogromną pracę wkładamy w socjalizację maluszków, ponieważ pierwsze tygodnie, jakie spędzają z nami mają fundamentalne znaczenie w kształtowaniu ich charakteru.
Nowym właścicielom służymy pomocą w wychowaniu naszych szczeniąt, oraz ewentualnym uczestnictwie w wystawach psów rasowych.
Nasza hodowla zarejestrowana jest w ZKwP zrzeszonym w FCI, a szczenięta posiadają pełną dokumentację dotyczącą pochodzenia i dokumentację medyczną. Każde szczenię posiada mikroczip, a wyżeżdżające za granicę również paszport.
Więcej informacji na temat rasy oraz naszej hodowli uzyskają Państwo kontaktując się z nami.
 


Wzorzec FCI rasy OWCZAREK PODHALAŃSKI (Polski Owczarek Podhalanski, Tatra Shepherd Dog)

Wzorzec FCI nr 252


OWCZAREK PODHALAŃSKI(Polski Owczarek Podhalanski, Tatra Shepherd Dog)

Data publikacji obowiązującego wzorca: 08.06.1988

Kraj pochodzenia:

Polska

Przeznaczenie:

Pies pasterski i stróżujący. Jego imponująca postawa i piękny wygląd czynią z niego dobrego towarzysza człowieka.

Klasyfikacja FCI:

Grupa I - Owczarki i psy pasterskie(oprócz szwajcarskich psów pasterskich)Sekcja I - OwczarkiNie podlega próbom pracy.

WYGLĄD OGÓLNY: Pies mocnej, zwartej budowy, znamionującej siłę i ruchliwość.

WAŻNE PROPORCJE: Format prostokątny. Tułów psa nieznacznie krótszy w porównaniu z suką.

ZACHOWANIE/CHARAKTER: Temperament spokojny. Pies inteligentny i czujny.

GŁOWA: Proporcjonalnej wielkości, sucha, trzymana średnio wysoko zarówno w ruchu, jak i gdy pies stoi.

Mózgoczaszka: z profilu lekko wypukła, bruzda czołowa płytka. Krawędź czołowa wyraźnie zaznaczona, jednak niezbyt silnie załamana. Trzewioczaszka: Nos: Nozdrza czarne, średniej wielkości, szeroko otwarte. Kufa mocna, stopniowo zwężająca się. Jej długość lekko przekracza lub jest równa długości czaszki. Grzbiet nosa szeroki. Wargi pożądane naprężone i przyległe. Krawędzie warg powinny być ciemne. Uzębienie: Szczęki mocne. Zęby mocne, osadzone regularnie. Zgryz nożycowy. Zgryz cęgowy dopuszczalny. Oczy średniej wielkości, wyraziste, osadzone lekko skośnie. Tęczówka ciemnobrązowa. Krawędzie powiek ciemne.12Uszy osadzone na wysokości zewnętrznego kąta oka lub nieco wyżej, średniej długości, raczej grube, trójkątne, dobrze owłosione. Przednia krawędź ucha dotyka głowy. Małżowina ruchliwa.

SZYJA: Średniej długości, muskularna, bez podgardla, z obfitą kryzą. Górna linia szyi wzniesiona ponad linię grzbietu.

TUŁÓW:D ługi i masywny. Kłąb wyraźnie zaznaczony, szeroki. Grzbiet prosty, szeroki, o lędźwiach szerokich dobrze związanych. Zad lekko spadzisty. Klatka piersiowa głęboka, żebra skośne, nieco płaskie. Brzuch nieznacznie podkasany.

OGON: Niezbyt wysoko osadzony, noszony poniżej linii grzbietu, w podnieceniu pies unosi go ponad grzbiet, lecz go nie zakręca. Ogon opuszczony w dół sięga stawu skokowego, na końcu może być lekko wygięty.

KOŃCZYNY PRZEDNIE: Muskularne, o mocnej, nie za ciężkiej kości. Widziane z przodu proste. Łopatki lekko skośne, przylegające. Łapy: śródręcze nieznacznie wysunięte ku przodowi. Palce zwarte w stosunkowo dużą, owalnego kształtu piąstkę, między palcami owłosienie. Opuszki mocne, twarde ciemno pigmentowane. Pazury mocne, tępe, pożądane ciemne.

KOŃCZYNY TYLNE: Widziane z tyłu - pionowe. Nieco odstawione do tyłu, umiarkowanie kątowane. Stopa: śródstopie ustawione pionowo. Palce jak u nóg przednich.

OKRYWA WŁOSOWA: Sierść: na głowie, kufie, na przedniej stronie nóg przednich i tylnych od stawu skokowego w dół sierść krótka, gęsta. Na szyi, tułowiu sierść długa, gęsta, prosta lub lekko falista, w dotyku twarda z obfitym podszyciem. Na szyi bogata kryza, na udach obfite, długie owłosienie. Ogon obficie owłosiony, puszysty.3Umaszczenie: Jednolicie białe. Kremowy nalot niepożądany (kremowe łaty niedopuszczalne).

WYSOKOŚĆ: Wzrost w kłębie psy 65 – 70 cm, suki 60 – 65 cm.

WADY: Każde odstępstwo od wzorca należy traktować jako wadę. Jej ocena powinna być proporcjonalna do stopnia tego odstępstwa.- Silnie zaznaczona bruzda czołowa.- Słaba pigmentacja nosa, powiek i warg.- Jasne oczy (nazywane niedźwiedzimi).- Entropium.- Uszy wysoko osadzone, skierowane do tyłu, lub kopiowane.- Szyja noszona poziomo.- Zad przebudowany.- Ogon noszony stale nad linią grzbietu.- Ostrogi.- Brak włosów między palcami.- Brak kryzy, brak piór na kończynach.

WADY DYSKWALIFIKUJĄCE:- Agresywność, bojaźliwość.- Słabo zaznaczony stop.- Kufa szpiczasta.- Znaczne braki zębowe.- Przodozgryz, tyłozgryz.- Ektropium.- Szata kędzierzawa lub jedwabista.- Brak podszerstka.- Łaciatość (kolorowe pasemka).- Usposobienie nerwowe. Psy o fizycznych anomaliach lub wykazujące anormalne zaburzenia zachowania powinny być dyskwalifikowane.

Uwaga: Psy muszą mieć dwa, normalnie rozwinięte jądra, w pełni usytuowane w mosznie.