Socjalizacja szczeniąt

SOCJALIZACJA szczeniąt nie kończy się w hodowli - to proces znacznie dłuższy !!!

Socjalizacja szczeniaka polega na przyzwyczajaniu go do różnych rzeczy i zjawisk, które mogą wystąpić w jego codziennym życiu. Z ewolucyjnego punktu widzenia nieufność do wszystkiego co nieznane i nowe jest zachowaniem, które zwiększa szanse przeżycia. Zwierzęta rodzą się z umiejętnością, która pozwala im przyzwyczaić się do wszystkiego co będą spotykać w swoim środowisku. Etap ten u psów kończy się pomiędzy 3 a 5 miesiącem życia. Okres ten należy wykorzystać na to by pokazać psu wszystko z czym będzie się spotykał w przyszłości. Oto magiczna 12 na 12 pierwszych tygodni życia.

Szczeniak powinien:

1. Poznać 12 powierzchni: dywan, bruk, trawa, mokra trawa, ziemia, piasek, kałuże, głęboki piasek tak by zapadały się łapki, gazety, kamyczki/żwirek, drewno, parkiet itp.

2. Poznać 12 różnych miejsc: podwórko, domy innych osób, jezioro, rzekę, park, łakę, las, piwnicę, windę, samochód, tramwaj, autobus, weterynarz itp.

3. Poznać i bawić się z 12 różnymi osobami: kobieta, mężczyzna, dziecko, przechodnie, ludzie w okularach słonecznych lub kapeluszach, osoba z laską, grupa przechodniów itp.

4. Poznać 12 różnych odgłosów: otwieranie drzwi, dzwonek do drzwi, telefon, bawiące się dzieci, krzyczące osoby, pralka, odkurzacz, klaskanie, śpiewanie itp.

5. Poznać 12 szybko poruszających się przedmiotów: samochody, rower, deskorolka, rolki, biegnący ludzie, biegnące dzieci, odkurzacz, konie, skutery itp.

6. Bawić się 12 różnymi przedmiotami: pluszowe zabawki, gumowe zabawki, duże i małe piłki, piszczące zabawki, drewniane przedmioty, papier, pojemniki po mleku czy jogurcie, rzeczy metalowe np. klucze itp.

7. Jeść z 12 różnych pojemników: metalowa miseczka, plastikowa, szklana, filiżanka, kubek, papierowa tacka, łyżka, trzęsąca się miska, pudełko, garnuszek itp.

8. Jeść w 12 różnych miejscach: kuchnia, podwórko, piwnica, balkon, dom znajomych, samochód, park itp.

9. Mieć 12 różnych wyzwań; jazda tramwajem/autobusem, wchodzenie do/z/na/wokół pudła kartonowego, chodzenie po schodach, pokonywanie przeszkód np. położony na drodze patyk, otwarcie parasolki, kąpiel itp.

10. Być trzymany przez opiekuna i znajomych 12 razy w tygodniu: pod pachą (tak jak piłkę), za głowę, za klatkę piersiową, pomiędzy nogami opiekuna, jak dziecko, na podłodze, zaglądanie w uszy, pomiędzy palce itp.

11. Bawić się z 12 różnymi psami.

12. Zostawać sam, z dala od opiekuna i rodziny od 5-45 minut 12 razy w tygodniu.

Szczeniaka zapoznając z nowymi sytuacjami czy przedmiotami trzymamy na smyczy, nie na rękach. Kiedy czegoś się przestraszy nie głaszczemy i nie pocieszamy (wzmagamy wtedy tylko jego lęk) a zachowujemy się neutralnie, jakby nic się nie stało. Odchodzimy od „strasznego przedmiotu czy osoby”, bawimy się z psiakiem tak długo aż się uspokoi i ponawiamy próbę, tyle że z większej odległości.