Przygotowania na przybycie szczenięcia


Nadchodzi chwila, gdy długo oczekiwane szczenię przybędzie do nowego domu. To bardzo ekscytujący moment dla właściciela, ale jednocześnie bardzo trudny okres adaptacji dla psiaka. Szczenię po oddzieleniu od matki i rodzeństwa, zostaje zabrane w nowe miejsce, poznaje nowych ludzi, przedmioty, dźwięki i zapachy. Aby ułatwić maluszkowi przejście przez ten trudny czas przedstawię kilka praktycznych porad.

Wybór lekarza weterynarii

Bardzo ważne są regularne wizyty kontrolne u lekarza weterynarii, dlatego jeszcze przed przybyciem szczenięcia warto wybrać odpowiednią lecznicę. Proszę również pamiętać, by mieć " pod ręką" adres i tel. do całodobowej kliniki weterynaryjnej. W trudnych sytuacjach tracimy zdolność "racjonalnego myślenia " a nierzadko decydująca jest szybka interwencja specjalisty.


Dobrze zwrócić się w tej kwestii o poradę do osób, które już posiadają zwierzęta.



Bezpieczeństwo w domu


W środku

Jeszcze przed przybyciem szczenięcia należy upewnić się, że mieszkanie będzie dla niego bezpieczne. Trzeba spojrzeć na dom "z poziomu" psa, co pozwoli upewnić się, że np. gniazdka elektryczne i kable są odpowiednio zabezpieczone przed psiakiem. Należy także skontrolować i zabezpieczyć wszystkie miejsca, w których szczenię mogłoby utkwić, z których mobłoby spaść : okna, balkon, schody. Takie przygotowania pomogą zapobiec wielu stresującym i niebezpiecznym sytuacjom.

Na zewnątrz

Jeżeli pies będzie miał nieograniczony dostęp do ogrodu i będzie pozostawał tam bez nadzoru właściciela, należy dokładnie sprawdzić, czy będzie to miejsce bezpieczne dla malucha. Należy zabezpieczyć wszystkie dziury, studnie, do których mogłby wpaść szczenię, usunąć wszelkie środki chemiczne używane w ogrodach ( środki chwastobójcze, owadobójcze, nawozy)

Należy również upewnić się czy w zasięgu malca zarówno w domu jak i ogrodzie nie ma roślin trujących.

Podróż z hodowli do domu

W podróż po maluszka najlepiej wybrać się we dwoje. W pierwszych chwilach po zabraniu maluszek może protestować, dlatego dobrze, żeby oprócz kierowcy był ktoś kto będzie mógł się nim zająć.

Do podróży przygotować należy kocyk ew. podkłady higieniczne, papier toaletowy ( niektóre maluszki mogą gorzej znosić długą podróż), a także miseczkę, świeżą wodę do picia (niegazowaną) smycz ( najlepiej zaciskową z zabezpieczeniem) w czasie dłuższej podróży należy zatrzymać się, żeby maluszek zaspokoił potrzeby fizjologiczne, trzeba zadbać wtedy szcególnie o jego bezpieczeństwo. Wbrew pozorom maluszki na swoich krótkich jeszcze łapkach potrafią szybko biegać, dlatego też należy zatrzymać się z dala od ruchu ulicznego i najlepiej trzymać szczenię na smyczy.

Pierwszy posiłek po podróży

Jeżeli maluszek będzie jadał suchą karmę, bezpośrednio po podróży należy karmę namoczyć.



RAZEM W DOMU


Przygotowanie dzieci

Dzieci często nie wiedza, jak obchodzić się ze szczenięciem. Dlatego należy je poinstruować, że pies to nie zabawka i pokazać jak bezpiecznie się z nim bawić. Nigdy nie należy zostawiać dzieci z psem bez nadzoru osoby dorosłej.

Bezpośrednio po przybyciu szczenięcia do domu dzieci powinny zachować spokój, aby nie przestraszyć szczeniaczka, najlepiej żeby poczekały aż sam do nich przyjdzie.

Przygotowanie starszego psa

W przypadku, gdy w domu mieszka już pies, pierwsze chwile z nowym szczenięciem, mogą być dla niego trudne. Dobrze jest zapoznać psy na neutralnym gruncie, a nie w domu, gdzie dorosły pies czuje się pewnie i bezpiecznie. Oba psy powinny być na długich luźnych smyczach, aby w razie czego mieć je pod kontrolą. Należy pozwolić im na swobodne obwąchanie i poznanie się ze sobą.

Nie należy gwałtownie reagować i odciągać starszego psa, jeśli np. warczy na szczenię. To normalna komunikacja między psami, które ustalają własne zasady zachowania w grupie. trzeba pamiętać, że starszy pies potrzebuje czasu, aby przyzwyczaić się do nowej sytuacji. Do tego czasu nie należy zostawiać psów bez nadzoru.

Nadzór nad szczenięciem

Szczenię powinno mieć możliwość dokładnego i swobodnego poznawania nowego otoczenia, jednak pod stałą kontrolą właściciela. Dostęp do nieodpowiednich dla szczenięcia miejsc można uniemożliwić wykorzystując zabezpieczenia dla dzieci np. bramki i ogrodzenia.