Pielęgnacja

Higiena: podstawowe zabiegi

Zdrowie i dobre samopoczucie psa zależą zarówno od żywienia, aktywności i środowiska życia, jak i regularnych zabiegów higienicznych oraz uwagi, którą poświęca mu właściciel. Proste, przeprowadzane codziennie zabiegi pozwolą szczenięciu zachować odpowiednią higienę. 



 Higiena jamy ustnej

 Wymiana zębów
Proces wypadania zębów mlecznych rozpoczyna się około 3 miesiąca życia psa. Zęby mleczne zazwyczaj samoistnie łatwo wypadają. Nie należy niepokoić się, jeśli nie można ich znaleźć – pies często je połyka. Czasem kły mleczne nie wypadają i trzymają się mocno obok kłów stałych. Jeśli czujemy, że ruszają się, możemy codziennie nimi ruszać, żeby przyspieszyć ten proces. Warto też dać do zabawy szczenięciu gryzaka, szarpusia czy po prostu kość. Nigdy nie wyrywamy szarpusia z pyszczka szczenięcia. Jeśli po pewnym czasie same nie wypadną, konieczna jest interwencja chirurga.

Uwaga: Kiedy znajdą Państwo ślady krwi na podłodze bądź łapkach szczenięcia w pierwszej kolejności proszę sprawdzić stan uzębienia pociechy, ponieważ najprawdopodobniej maluszek stracił mleczaka.

Higiena jamy ustnej
Zazwyczaj, psy niechętnie poddają się zabiegom pielęgnacyjnym, szczególnie jeśli jest to czyszczenie zębów.

Przyzwyczajaj szczenię do czyszczenia zębów już od samego początku.

Zaniedbanie zębów prowadzi do osadzenia się kamienia nazębnego, który powoduje stany zapalne dziąseł i może być usunięty tylko przez lekarza weterynarii. Zmiany spowodowane przez kamień mogą być na tyle bolesne, że pies odmówi przyjmowania jedzenia.

Aby uchronić psa przed kamieniem nazębnym bardzo często wystarczy regularne podawanie kości wołowych jednak by zminimalizować ryzyko osadzania się kamienia należy regularnie czyścić mu zęby, używając do tego szczoteczki i pasty przeznaczonych specjalnie dla psów. Zabieg powtarzaj kilka razy w tygodniu.

Od samego początku dbaj o zęby psa. Używaj specjalnej pasty i szczoteczki przeznaczonej dla psów.

Kąpiel

 Niezależnie od rasy psa, można go zawsze wykapać pod warunkiem używania odpowiednich preparatów dla psów oraz starannego wysuszenia. Psa należy kąpać wtedy kiedy jest brudny, dlatego częstotliwość kąpania zależy od struktury włosa i warunków, w jakich przebywa pies.

Z naszej praktyki wynika, że najkorzystniej dla psa jest kiedy kąpiemy go zaczynając od spodu, następnie kolejne partie ciała i na końcu głowa. Wtedy pies jest spokojniejsze. Zmoczona głowa i uszy nie są dla psa największą przyjemnością ;)

Przy wychodzeniu psa z wanny/brodzika należy pamiętać o zabezpieczeniu podłogi przed poślizgiem. Podłoga jest zazwyczaj mokra, a pies myśli tylko o strząchnięciu wody. Warto też pomyśleć o przykryciu psa dużym ręcznikiem, chyba że szukamy pretekstu do gruntownego posprzątania łazienki wówczas możemy darować sobie ręcznik ;)
Po kąpieli psa należy dokładnie wytrzeć i wysuszyć oraz zabezpieczyć przed przeciągami i chłodem.

Szczególną uwagę trzeba zwrócić na wysuszenie uszu. Po wysuszeniu psa jeszcze raz dokładnie należy psa wyczesać.

Jeśli pozostawiamy psa do wyschnięcia w temp. pokojowej ( nie używamy suszarki) warto zadbać o dywan lub chodnik, na którym pies może leżeć. Kiedy pies leży na "gołej" podłodze, nie ma cyrkulacji powietrza i suszenie trwa nieporównywalnie dłużej.

Uwaga: Złe wyczesanie psa po kąpieli może doprowadzić do odparzeń.

Przycinanie pazurów

Wszystkie szczenięta wymagają regularnego podcinania pazurów. Pierwszy taki zabieg powinien pokazać hodowca lub lekarz weterynarii, który udzieli odpowiednich wskazówek jak i kiedy podcinać pazury. Kolejne zabiegi właściciel będzie mógł wykonywać już samodzielnie w domu.
 

Pielęgnacja włosa

Czesanie

Bez względu na rodzaj sierści psa, wszystkie włosy rosną, obumierają i odnawiają się. Psy linieją przez cały rok, szczególnie wiosną i jesienią. Jeśli pies żyje w mieszkaniu należy liczyć się z bardziej obfitym i ciągłym wypadaniem włosa.

Przy codziennym szczotkowaniu pies pozbędzie się martwych włosów. Rodzaj używanych szczotek i grzebieni różni się w zależności od typu włosa.



Uwaga : Dzięki regularnym zabiegom pielęgnacyjnym zapewnisz psu piękną i lśniąca sierść.

Miejsca narażone na powstanie kołtunów (uszy, pachwiny, stopy) wymagają szczególnej uwagi i ostrożności.